Tasarımcılar açısından kendi müşterilerinin üst gelir grubundan, sanatçı, iş kadını, televizyon, sinema, moda ve güzellik sektöründen vs. olması önemlidir. Giysiler sessizce mesaj ileten birer araçtır .

Modanın esas taşıyıcı grubu kadınlardır. Bundan dolayı her dönem belirli kadın imajı tasarlamak ön plandadır. Günümüzde ideal kadın imajı çağdaş, çalışan ve dinamik kadındır.

moda ve kadın

moda ve kadın

Geleneksel kadın muhatap kabul edilmez, modern kadın tiplemesi yüceltilir. Basit ürün tanıtımlarında bile geleneksel kadın imajlarının dışında bakımlı, estetik, güzel ve şık kadınların kullanılması giderek geleneksel kadın imajının sadece olumsuz mesajlarda kullanımına yol açmaktadır.

Makbul kadın imgesine yönelik olarak medya araçlarını kullanmak modanın en sık tercih ettiği ve etkin bir yöntemidir.

moda retro

moda retro

Görsel ve işitsel araç olarak televizyonun gücü, kimlik belirleyebildiği gibi meşruluk kazandırma ve  değişime olanak sağlama etkilerinden ileri gelmektedir. Moda da bu güçten yararlanır. Gündelik hayatın biçimlerine dair televizyondan yararlanan moda televizyonla birlikte bir estetik düzenleyici gibi işlev görmektedir.

Teknolojinin gündelik hayatı içerisine sızması ve onu yeniden biçimlendirmesi sonucu, bu teknik akılsallığın en yaygın ortamlardan biri olarak karşımıza çıkan yeni mecralar en çabuk biçimde ve en fazla kişiye ulaşmada etkililik sağlamıştır. Yeniden biçimlenen televizyon, cep telefonları ve dijital ortamlar reklamın gücünü, hızını ve paylaşımını arttırmıştır.

vintage moda

vintage moda

Hatta giyilmesi kolayca benimsenmeyecek retro  ve vintage tarzları bu yolla hızlı bir biçimde doğal, meşru ve kabul görür hale gelmiştir. Bu yolla üst sınıfa ait olan ve kişiye özel tasarım denilebilecek Haute Couture anlamını yitirerek parçalanan, dolaşıma çıkan, ve kitlelerce paylaşılan bir biçime dönüşmeye başlamıştır.

5 Yorum

 1. Berceste söyledi:

  Paylaştığınız görseller bir efsane, nerede satılıyor acaba

 2. yüreyya söyledi:

  Sitenizdeki birçok yazıyı baştan sona inceledim, çok güzel iş çıkarıyorsunuz. Özellikle Moda bölümündeki makaleler favorim.

 3. Gülden söyledi:

  Kars’da bu ürünlerin satış noktası neresi, sonraki cumartesi büyük bir alışverişe gitmeyi düşünüyorum.

 4. Gülçin söyledi:

  9 numaralı model çok güzel

 5. Belma söyledi:

  Blogunuzda olan yazıları her daim takip ediyorum. Cidden kaleme aldığınız tüm bilgiler özgüven seviyemi daha sağlam hale getiriyor. Artık kendime daha fazla güveniyorum.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*