Moda, belirli toplumsal gruplara seslenir, birilerini onaylarken diğerlerini dışlar ve toplumsal gündemi bu şekilde belirler. Bunu gerçekleştirirken bireyler için önemli bir alan olan kamusal alanın yerini günümüzde elektronik medya almıştır. Kamusal alanın kontrol edilmesi medyaya doğru kaymıştır ve görsel sunum burada gerçekleşir.

Güzel ve estetik olmayanın bile güzel ve estetik olarak kabul görmesi, modanın kendini iyi pazarlayabilmesi onun bir propaganda unsuru gibi kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

moda nedir

moda nedir

Belirli tiplerin yaratılması, isimlerin değiştirilmesi, seçme, yalan, tekrarlama, iddia, düşman tesbiti ve otoriteye sığınma gibi yöntemler modanın kendi propagandası için kullanılır. Kitle, modern dünyanın en büyük otoritesidir ve teslimiyet giyim yoluyla gerçekleştirilir. Başkaldıranlar ve boyun eğenler moda yoluyla denetlenebilir.

Bireyler açısından özellikle moda imgelerinin algılanma biçimleri başkaldırma ya da rıza göstermede etkilidir. Kültürel kodlamada doğru okunmaya yönelik inşa edilmiş imgeler bireylerde istenilen tepkiyi oluşturmaktadır. Moda fotoğraflarının nasıl algılanıp okunduğu ve kodların nasıl çözüldüğünü anlamak için medya içeriklerinin kuramsal bir yorumu kendisini dayatır.

modanın etkileri

modanın etkileri

Medya ürünlerinin çoksesliliği ve toplumun çeşitli katmanları için anlamlı olan temalarından dolayı çokanlamlı bir durum söz konusudur. Alıcının etnik kökeni, toplumsal sınıfı, yaşı ve metnin doğası gibi unsurlar bu anlamlandırmada etkilidir. Moda fotoğraflarında modelin kullanılmasında ve giysinin kendisinde gizli anlamlar bulunabilir.

Popüler kişilerin ya da sanatçıların üzerinde gördüğümüz giyim eşyaları popüler kültürün biçimleriyle anlam bulur. Giyim eşyalarının anlamları açık ya da kapalı olabilir. Anlamları açık olan giyim eşyaları karşıtlık ve zıtlıklardan beslenmesine karşın, anlamları kapalı olan giyim eşyaları genellikle belirli bir anlama yöneliktir.

modanın topluma yansıması

modanın topluma yansıması

Blucin ve tişört anlamı açık giyim eşyaları iken, siyah deri motorsikletçi montu anlamı kapalı giyim eşyasıdır. Sınıflı toplumlarda anlamları değişmeyen giysiler olarak kapalı metinlere rastlanırken, ağırlıklı olarak parçalı toplumlarda sürekli yeni anlamlar kazanan giysiler niteliğinde açık metinlere rastlanır.

5 Yorum

 1. Bağdagül söyledi:

  Blogunuzda olan birçok yazıyı dikkatlice okudum, bu alanda en iyisi sizsiniz diyebilirim. Özellikle Moda kategorisindekiler favorim.

 2. Füruzan söyledi:

  Üst kısımdaki beşinci kombin örneğini arkadaşıma alsam diyorum. sizce mantıklı mı

 3. Günsel söyledi:

  Moda hususunda çok fazla akademik yazı okudum fakat böyle güzelini ilk kez gördüm desem yalan olmaz.

 4. Çiçek söyledi:

  web siteniz tablet destekli mi

 5. Cannur söyledi:

  Yukardaki tasarımlar fevkalade, bu kombinler hangi firmada var

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*