Giyim üzerinden sahip olunan zihniyetin ne olduğu anlaşılabilir, giyim, zihniyetin sembolleşmiş biçimidir. Estetik zevkler, beğeniler, ekonomik durum, statü, ait olunan sınıf ya da olunmak istenen sınıfa dair ipuçları giyimin dilindedir. Moda, kitleyi bu yolla kavrar; modanın en büyük dayanak noktası da kitledir. Yapay ve kişisel olarak ikiye ayırabileceğimiz prestije ulaşmanın bir aracıdır.

modanın hayatımıza yansıması

modanın hayatımıza yansıması

Kişisel prestije sahip olmayan insanlar yapay prestiji elde etmek için modayı kullanır. Aynı zamanda tüketim toplumundaki bireyin yalnızlığının da bertaraf edilmesinin bir aracı olan moda, farklı olmayı sağlarken, benzediği kişilerle arasındaki farkları da azaltan bir alandır. Kişisel prestij ve sahip olunan toplumsal statü içerisinde kalmak adına toplumsal değişimlere ayak uydurmak, onaylanmış davranış ve biçimleri eyleme dökmek dışarıda kalmamak adına önemlidir.

moda ve yaşam

moda ve yaşam

Statünün yeniden üretilmesini ve bu yolla hazzın yüceltilmesi üst gelir grubundaki bireylerde daha sık görülen bir durumdur. Özelikle sisteme ayak uydurmak adına, ekonomik sistem değiştikçe, kapitalizm daha esnek ve kâr elde etmenin farklı yollarını aradıkça ön plandaki oyuncuların da giyim kuşamı değişmektedir.

moda ve zihniyet

moda ve zihniyet

Özellikle sınıfsal bağlamda göz önünde olan kişilerin iş kıyafetleri bile bu değişimden etkilenmektedir. Patron/yöneticilerin giyim tarzı artık gittikçe şık-spor ve rahat bir biçimdedir, bu, kapitalizmin ana ilkesinin “bırakınız giyinsinler” biçimine dönüşmesidir.

5 Yorum

 1. Ceylin söyledi:

  İnceleme yazınızda yer alan üçüncü kombin örneğini kendime satın almayı düşünüyorum. mantıklı mıdır sizce

 2. Anka söyledi:

  Moda ve Zihniyetimizin Sosyal Yaşama Yansıması yazınızı her bir cümlesini anlayarak merakla okudum, müthiş öneriler.

 3. Afra söyledi:

  ilkbaharda bu tasarımlar düğünde nasıl olur

 4. Benli söyledi:

  Mavi renkler postlar görmek istemekteyim

 5. Güner söyledi:

  Sitenizde yer verdiğiniz modelleri Mersin civarında bulabilir miyim?

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*