Her çağın modası olan kot pantolonlar ya da blue-jean denilen pantolonlar her gardropta yer alır. Gerçekten sağlam, kullanışlı ve modacıların el atmasıyla gayet şık biçimde üretilen kot pantolonlar son günlerde yarattıkları zorluklarla ilgi çekmeye başladılar. Çok dar olan kot pantolon kesimleri kompartman hastalığı olarak isimlendirilen bir tehlike taşıyorlar. Bazen çıkarmak için pantolonu kesmek zorunda kalıyorlar. Avustralya’lı bir kadının giydiği dar kot pantolonu çıkaramayarak öldüğü gazetelere geçen bir haber oldu.

Kot Pantolon ve Denim Kumaş

Kot Pantolon ve Denim Kumaş

Denim Kumaşlar

Kot dediğimiz ürünün aslını denim denilen bir kumaş oluşturuyor. Denim, özelikle spor giyimde kullanılan kaba, dayanıklı, tek kat ve yüzde yüz pamuktan üretilen bir tekstil çeşidi.  İndigo denilen bitkiden üretilen ve özellikle mavi renkte olan boyayla çözgü iplikleri boyanıyor. Atkı iplikleri ise beyaz oluyor. Bu, kot kumaşı olarak biliniyor.

Kot Pantolon ve Denim Kumaş

Kot Pantolon ve Denim Kumaş

Gri, yeşil ve kırmızı indigo renkleri olsa bile klasik moda olan  blue jean rengi veriliyor. Hatta kullanıldıkça beyaza dönüyor ve soluyor. Aynı etkiye sahip kumaş bulmak zor. Bu kadar popüler olunca ünlü modacılar  80’lerin sonundan itibaren koleksiyonlarına jean kattılar. Özellikle vücudu saran, lycralı ve dar paça blue-jean bir anda bütün dünyayı sardı.

Kot Pantolon ve Denim Kumaş

Bu arada indigo boya  zaten sentetik olarak elde edilmeye başlanmıştı. Ama beyazlatılması için çok su kullanıldığının belirtilmesi üzerine yeni sisteme geçildi ve sadece bir buçuk litre suyla çalışan kuru yıkamalar başladı. İlk üretildiğinde denizcilerin iş giysilerinin yapıldığı kot kumaşı böylece moda sayesinde bir blue-jean sanayi yarattı.

Etiketler: ,

5 Yorum

 1. Anka söyledi:

  Instagram sayfanız var mı? Aktif şekilde kullanıyor musunuz?

 2. Ferah söyledi:

  Modacinim sitesinde en çok sevdiğim özellik her konu ile ilgili çok fazla örnek var. Tebrikler.

 3. Kübra söyledi:

  Yazınızdaki özellikle üçüncü model süper görünüyor

 4. Füruzan söyledi:

  Sitenizdeki yazıların çoğunu heyecanla göz attım, çok güzel iş çıkarıyorsunuz. Özellikle Tasarım kategorisindeki yazılar favorim.

 5. Cilvenaz söyledi:

  Muğla’da sayfanızda yer verdiğiniz tasarımların satış noktası neresi, bir sonraki cuma büyük bir alışveriş çılgınlığı yapmayı düşünüyorum.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*