Medyanın en etkili alanlardan biri reklam, toplumsal dünyanın derinliklerine işleyen mesajlar yoluyla gündelik hayatın biçimlendirilmesinde önemlidir. Reklamın hakikati bizi aldatmadığı yönündedir, aynı zamanda reklâm doğru ya da yanlışın da ötesindedir. Reklam, öğrenmek ve anlamak üzere değil, umut etmek temelinde biçimlendiği için yaydığı kehanet daha inandırıcıdır. Moda da aynı strateji içindedir; moda, çirkin ve güzelin ötesinde işleyen bir mekanizmadır.

kalem etek modası

kalem etek modası

Reklamın görsel bir şölen olarak sunduğu ve işleme tabi kıldığı madde bedendir. Özellikle kadın bedeni reklam ve moda açısından bereketli bir mecradır. Zaten en güzel ve en bereketli bir tüketim nesnesi olarak beden, moda aracılığıyla fetişlik düzeyini daha da arttırır. Vitrinlerin karşı konulmaz albeniliğiyle birlikte giysilerle donatılmış modellerin cansız bedenleri bile kışkırtıcıdır. Onlar, nesne ve bakış arasında oluşan simgesel ve sessiz alışverişin, ekonomik ve gerçek bir değiş tokuşa yol açan köprüleridir.

sokak modası

sokak modası

Vitrin düzeyinde kurulan bu mağazanın içine davet zorunlu değildir. Bu şekilde beden üzerinden moda ve reklamın büyülü dünyası, haz ve statünün anahtarını bireylere sunar. Modanın bu karşı konulamaz cazibesi, etkileri, uyguladığı yöntemler ve sonuçlar gündelik hayat kültürünün oluşmasında medyaya atfedilebilecek kimi özellikleri de taşımaktadır. Bireyin uyma davranışını düzenleyen, sisteme entegre eden ve sürekli bir gözetleme duygusuyla kabul edilmiş sınırları dışına çıkmamayı sağlayan panoptikon ve moda bu noktada birbiriyle örtüşür. Moda yoluyla da beden denetim altında tutulmaktadır. Moda, modern bir panoptikondur.

kürk modası

kürk modası

Modanın işlevi panoptikona benzediği gibi, aynı zamanda tüketicinin mallarla ilgilenmesini sağlamak adına oluşturulan ambians, ses, ışık, söz ve her türlü faaliyeti kapsayan, içerisinde bütün ihtiyaçların görüldüğü tüketim katedrallerini betimleyen ekstravaganza kavramına yakındır. Bakış açısına göre değişen bir biçimde moda evreni, tüketiciye göz alıcı bir gösteri ve doygunluk sunar. Gerçekliğin içinde narkotik bir etki oluşturarak, bize seslenen ve kimi zaman kandırsa bile mutlu eden, faztazmagorik bir algı yaratan moda, bir karnavalın kimi özelliklerini de taşır.

5 Yorum

 1. Cansın söyledi:

  7 sayılı stil iyi

 2. Arya söyledi:

  bordo modeller postlar görmek istemekteyim

 3. Belinda söyledi:

  Bu tasarımlar süper sanki

 4. Afitap söyledi:

  Üst kısımdaki beşinci görseli doğum günü olan birisine almayı planlıyorum. hoş bir hediye mi

 5. Ceyla söyledi:

  Sitenizde yer verdiğiniz modelleri Ardahan civarında butik olarak tasarlayan var mı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*