Topuklu ayakkabıyı ilk olarak nerede ve kimin icat ettiği hakkında net bir bilgi bulunmasa da ilk olarak topuklarda yükselenlerin, sanıldığı gibi kadınlar değil, erkekler olduğu bilinmektedir.

ayakkabı

Ortaçağda erkekler arasında bir çeşit toplumsal statü göstergesi olarak giyilmekte olan yüksek topukların 16. yüzyılın başlarında ilk olarak Leonardo da Vinci tarafından kadınlara uygun bir hale getirilip, uyarlandığı söylenmektedir. Böylelikle kadınların da ilgisini çekerek yaygınlaşmış olan topuklu ayakkabılar, zamanla kadınlar için adeta bir vazgeçilmez halini almıştır.

Bir Tutkudur Topuklu Ayakkabı!

Günümüz toplumunda şıklık ve zarafetin olmazsa olmazı olan topuklu ayakkabılar hemen hemen her kesimden kadını cezbetmektedir. Sadece boyu uzun göstermekle kalmayıp aynı zamanda kadın vücudunu estetik ve narin gösteren topuklar, giyildiği kıyafete anında bir feminenlik ve alım katmaktadır.

platform topuk

platform topuk

Bunun bilincinde olan her kadınında, her daim giymese bile özel günlerde, kendisini şık ve seksi hissetmek istediği zamanlarda giyilmeyi bekleyen en az bir çift topuklu ayakkabısı vardır.  Hatta beklide hiç giymeyecek olduğumuzu bildiğiniz ya da azıcık ayağımızı sıkıyor olduğuna aldırmadan alınan, adete aşık olduğumuz topuklu ayakkabılar bile vardır.

Topuklu Giyerken Ayak Sağlığına Dikkat

Tabii ki, bu kadar tutku ile sevilen ve vitrinde görüldüğü anda kadınları tam anlamıyla kalbinden vuran topuklu ayakkabıları giyerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar da yok değildir. Hepimiz biliriz ki o şahane kıyafetin altına giyilen yüksek topuklu ile geçirilen yorucu ve uzun bir günün sonunda, ayaklarımız bizden ne kadar şikayetçi olduğunu, ağrı ve sızlama şeklinde bizlere anlatmaya çalışmıştır.

stiletto

stiletto

Uzun süre ve çok yüksek topuklu giymek uzun vadede ayak ve bacak sağlığımıza olumsuz etki edebilir. İhtiyaca ve zevke uygun olarak birçok değişik puntta topuklu ayakkabı biz kadınların beğenisine sunulmaktadır. Bu yüzden topuk boyunu seçerken gün içerisindeki aktivitelerimizi göz önünde bulundurarak seçimimizi yapmamız, sağlığımız ve keyifli bir gün için yerinde bir karar olacaktır.

5 Yorum

 1. Ferhunde söyledi:

  Topuklu Ayakkabının Vazgeçilmez Zarafeti yazınızı baştan sona merakla okudum, çok dolu bilgiler.

 2. Ceren söyledi:

  lacivert stiller ile yazılar okumak istiyoruz

 3. Gülen söyledi:

  sonbaharda bu modeller düğünde giyilebilir mi

 4. Gülriz söyledi:

  Yukarıdaki beşinci kombin örneğini kendime alsam diyorum. siz olsanız onu alır mıydınız

 5. Fikriye söyledi:

  yeşil renkler alakalı incelemeler görmek isterim

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*