Süet, kış aylarında özellikle ayakkabı ve çantada en çok tercih edilen kumaşlardan biridir ve kullanımı oldukça zordur. Bu yüzden dikkatli bir kulanım ve düzenli bir bakım gerektirir.

süet

süet

En çok zorlayıcı özelliği ise, temizliğidir ve diğer ayakkabılarda olduğu gibi yalnızca bir bezle temizlenmesi mümkün değildir. Bu özelliklerinden dolayı her ne kadar çok şık olsa da çok fazla tercih edilmeyen süetin bakımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Süet Eşyaların Temizliği

Süet ayakkabılar, en çok yağmur yağdığında ve üzerine su değdiğinde sıkıntı çıkarır. Öncelikle bu tarz bir durum yaşandığında süet çizme ya da çantanın kurumaya bırakılması gerekir. Üzerinde eğer çamur gibi lekeler varsa da aynı şekilde kurumaya bırakılmalıdır.

süet etek

süet etek

Çünkü leke ya da su izleri kurumadığında süet temizlenirse, sonuç daha kötü olur ve bu şekilde lekeler yayılır. Yalnız süet eşyayı kuruturken, iç kısmına eşyayı sabit tutacak bir şey koyulmalıdır. Aksi durumda süet kurudukça garip bir şekil alabilir ve eşyanın formu bozulabilir.

süet çanta

süet çanta

Süet eşyalar, kuruduktan sonra bezle ya da başka bir ürünle değil kesinlikle süet fırçasıyla temizlenmelidir. Temizlenecek olan eşya önce fırının yumuşak tarafıyla, sonra da sert tarafıyla fırçalanmalıdır. Eğer süetin üzerinde bir leke kaldıysa; leke, renksiz bir silgi yardımıyla ya da kuru bir bezle çıkarılabilir. Eğer leke yağdan kaynaklanıyorsa, üzerine biraz karbonat dökülmeli ve bir süre bekledikten sonra temizlenmelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*