Hiç düşündünüz mü? Kullandığınız parfümün kalıcılığı ne kadar ve hangi saatlerde hangi koku kullanılır.

Parfüm kullanmakta detaycılık ister. Parfümden daha fazla bir performans almak ve kullandığınız parfümün kokusunun kalıcı olmasını istiyorsanız  bazı konuları bilmenizde fayda olacağına inanıyorum.

Parfüm Nasıl Kullanılmalı?

Hangi kokunun ne zaman kullanılacağı konusu ile başlayalım.

Her kokuyu günün her saati kullanmamalısınız. Örneğin; ağır, oryantal kokular özel günlerde çok hoş dururken, bir iş yemeği için fazlaca ağır kaçar. Bu sebepten dolayı gün ne kadar erken başlarsa, kullanacağınız parfüm de o kadar hafif olmalı. Gün ilerledikçe kullanacağınız kokunun ağırlığı artabilir.

Bütün bunların dışında alkol oranı yüksek olan parfüm seçmenizde fayda var. Saf bir parfümün koku konsantrasyonu yüksektir ve kalıcılığı da fazladır. Eau de parfüm, eau de toilette alkol oranı yüksek olan parfümlerdir. Bu tür parfümler hem oldukça kalıcı hem de kullanım süresi üç yıla kadar çıkabilen parfümlerdir.

Kullanmış olduğunuz parfümün kokusunun kalıcı olması için bu saydıklarımızın dışında cildinizle uyumunu da dikkate almalısınız. Kuru ciltler, kokunun aromasını yağlı ciltler gibi muhafaza edemez. Bu yüzden parfüm seçimi yaparken çok dikkatli ve detaycı olmalısınız.

5 Yorum

 1. Füsun söyledi:

  Yazınızda yer alan kombinleri Gümüşhane civarında butik olarak tasarlayan var mı

 2. Abendam söyledi:

  Parfüm Nasıl Kullanılmalı? harika açıklamalarınızı her bir cümlesini anlayarak şaşkınlıkla okudum, çok dolu bilgiler var

 3. Arın söyledi:

  Modacinim blogunuzdaki moda yazılarının genelini baştan sona inceledim, çok başarılısınız. Özellikle Parfüm kategorisindeki yazılar favorim.

 4. Kübra söyledi:

  sıcakta bunlar düğünde abartı mı olur?

 5. Besra söyledi:

  Parfüm Nasıl Kullanılmalı? isimli yazıyı baştan sona sakince okudum, süpersiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*