Bütün dünyayı saran kavramlardan biri moda. Kimse modanın dışında kalamıyor. Sadece giyim kuşamda değil, her şeyin bir moda zamanı oluyor ya da her şeyin modası geçebiliyor.

Genellikle giyim konusunu çağrıştıran moda bazen tehlikeli de olabiliyor. Son günlerde kot pantolonların darlığı ile gündeme gelen bu konu tarih boyunca başka biçimlerde kadınlara ve erkeklere sorunlar yaratmış.

Modanın Tehlikeleri

Modanın Tehlikeleri

Tehlike Yaratan Giyecekler

Moda kurbanları en çok kadınlar oluyor. Çemberli iç eteklerin kullanıldığı yıllarda bir sürü kadın bu eteklerin kolayca tutuşması sonucu hayatını kaybetmiş. Ateşe fazla yakın duran kadınlar çadır gibi duran ve kolayca çıkartılamayan bu moda etekler yüzünden ölmüşler. Kolalı yakaları kullanan beyler ise sertlikten dolayı nefes alamıyorlarmış.

Şapka üreticileri ve kullanıcıları da civa zehirlenmesi ile karşılaşmışlar. Bir meslek hastalığı olarak bilinen şapka zehirlenmesi  çok sayıda kurban almış. Tehlikeli giyeceklerden en bilineni ise korseler. İnce belli görünmek uğruna giyilen bu korseler sıkılıkları yüzünden iç organlara yaptıkları aşırı baskıyla ölümlere yol açıyorlarmış.

Modanın Tehlikeleri

Modanın Tehlikeleri

 

Hatta korselerdeki metallerin kalbe saplandığı bile görülmüş. Ama Çin kültüründe kadınların ayaklarını küçük göstermek için daha çocukken sıkmaları ise en kötü örnek. Günümüzde yüksek topuklu ayakkabıları giyebilmek için küçük parmaklarını kestirenlere hala rastlanıyor. Bütün bu tehlikelerin sona ermesi ve sonuçta “Moda size yakışandır, rahat etmeniz önemlidir” aşamasına gelmek ise gerçekten huzur verici oluyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*