Moda her ne kadar giyim ve kıyafet sektöründe kullanıcıya yönelik üretim faaliyetlerine öncü olsa da sürecin bir tasarım aşamasında başlaması aynı zamanda bir sanat dalı olduğunun da ıspatı.Dünya çapında tanınan ve moda dünyasında söz sahibi olan profesyonel moda markaları trendlerini tasarlarken öncelikle renkleri, desenleri ve kesimleri belirlemelidir.

modada kesim

modada kesim

 

Modacılar kendi yetenekleri, kreatif ve zevkli kurguları doğrultusunda oluşturdukları tasarımların yanı sıra, bir takım şeylerden ilham alarak ta trendleri belirleyebiliyorlar. Bundan da anlaşılacağı üzere moda tasarımı ve ilham etkileşim içinde olabiliyor.

modada renkler

modada renkler

Moda Trendlerine Yön Veren İlham Kaynakları

Moda trendlerinin belirlenmesinde çok tutulan bir sinema filmi, farklı alanlarda gelişen küresel çapta yenilikler, global olaylar ve kitlesel hareketler ilham kaynağı olabiliyor.Geniş bir seyirci kitlesine ulaşmış olan bir sinema filmindeki karakterlerin kostümleri modacılara ilham olabilir ve buna paralel olarak yeni trendler oluşabilir.

moda tasarımı

moda tasarımı

 

Herhangi bir şekilde küresel anlamda öne çıkan ve toplumda sempati uyandıran renkler modada trend olarak kullanılabilir. Örnek olarak şu an trend olan monokron desenlerin günümüz teknolojisinden ilham alınarak belirlenmiş olduğunu gösterebiliriz.

Etiketler: ,

Bir Yorum

  1. Hakan söyledi:

    Yeni yılda alacaklar listeme bunları ekledim. Arkadaşım Hakan belki bana hediye bile alabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*