Kıyafetlerin tasarlanmasından, satışına kadar olan bir sürecin sanatsal bir hale büründürülmesidir. Genel tanım bu olsa da, geniş anlamda yalnızca kıyafetlerin değil, günlük hayatımızın bir parçası olan birçok şeyin modası vardır.

 2017 giyim modası

2017 giyim modası

Modadaki en büyük özellik, sürekli bir değişim halinde olmasıdır. Moda olarak varlığını sürdüremez. Sürekli değişim geçirmek zorundadır. Basit ve sade kıyafetler de modanın konusu olabilirler. Birkaç parçadan oluşan ve kompleks kıyafetlerde modanın gündeminde olabilir. Bu durum hayal gücü ile sınırlıdır diyebiliriz.

 giyim modası

giyim modası

Bu yüzden moda sektöründe çalışan tasarımcıların, hayal güçleri oldukça güçlüdür ve her sene yeni bir ürün ortaya çıkarırlar.

Geçmişten Günümüze Moda

Modanın tarihi belki de insanoğlunun, hayvanları avlayarak kendilerine kıyafet yapmalarına kadar dayanır. İlk insanlar farkında olmadan moda ve moda tasarımlarını bulmuş oldular. İlk dönemlerde hayvan derilerinin işlenmesi ve kıyafet haline getirilmesinde zorlanan insanlar, kendilerine taştan ve diğer metallerden eşyalar yaparak geliştiler.

 moda

moda

İnsanlar alet yönünden geliştikçe ve yerleşik yaşama geçtiklerinde, moda tarzı da değişmeye başladı.

 moda trendleri

moda trendleri

Her ne kadar ilk dönemlerde insanlar, yalnızca soğuktan ve dış etkilerden korunmak için giyinmeyi öğrenseler de, 1900’lü yılların başlarında moda kavramını ortaya koydular. Bu tarihlerde aynı zamanda ilk terziler ortaya çıktı. Bir bakıma bu terziler ve insanların değişiklik arzusu modayı başlattı diyebiliriz. Yani modanın öncüsü bir bakıma bu terziler oldu. Bu terzilerin müşterileri de beğenileri ile modanın gelişmesine katkıda bulundular.

spor stil

spor stil

moda tasarımı

moda tasarımı

moda tasarım mezunları

moda tasarım mezunları

moda stilleri

moda stilleri

moda trendleri

moda trendleri

moda defileleri

moda defileleri

5 Yorum

 1. Ali söyledi:

  Sitenize telefondan girmekte zorlandım, mobil uyumlu değil mi acaba?

 2. Adelya söyledi:

  Blogunuzda olan incelemeleri her daim takip ediyorum. Samimi olmam gerekirse yazdığınız her detay özgüvenimi artırıyor. Artık daha kolay kararlar alıyorum.

 3. Fidan söyledi:

  Bu modeller harika, almak istesek nereden alırız

 4. Güldem söyledi:

  Moda Dünyası ve Kısa Tarihi harika açıklamalarınızı en baştan son cümleye kadar şaşkınlıkla okudum, çok dolu bilgiler var

 5. Beltun söyledi:

  Sitenizdeki kombin tasarımları acayip etkileyici, nereden alınabilir

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*