Düzenli aralıklarla çıkan, değişik ilgi alanlarına yönelen, topluma bilgi vermek amacıyla hazırlanan  yayınlara dergi deniyor. Dergilerde deneme, makale, inceleme, eleştiri türünde yazılar oluyor ve bu yazılar bol fotoğrafla destekleniyor. Dergiler magazin, gezi, sanat, moda, turizm, haber, mizah, edebiyat gibi  dallarda yayın yapıyorlar.

moda dergileri

moda dergileri

Çoğunluk aylık oluyor ama haftalık veya iki aylık sürelerle çıkanlar da oluyor.  Dergi piyasasının en çok ilgi gören dallarından biri moda dergileri.  Neredeyse tamamen görselliğe dayalı bu dergilerde güzellik, alışveriş, diyet, ünlülerin gönül ilişkileri, makyaj, sağlık, dekorasyon gibi konular yer alıyor. Meraklısı da oldukça bol.

moda haberleri

moda haberleri

 

Moda Dergilerinin Tarihçesi

İlk moda dergisi 1785 yılında Paris’te yayınlanmış.  Daha sonra 1852 yılında İngiltere’de basılan Kadınların Ev Dergisi adlı yayın oldukça ilgi görmüş. Aile bağlarının güçlendirilmesi, ahlaki değerlerin anlatılması gibi konularla dolu olan dergiyi 21 yaşında bir genç çıkarıyormuş. Dört yıl sonra derginin sahibi evlendiğini duyurduğunda dergi satışında büyük bir patlama yaşanmış.

moda dergisi

moda dergisi

1867’de Amerika’da çıkmaya başlayan Harper’s Bazaar adındaki dergi ise çoğu yönden bir ilk.  Harper’s Bazaar Türkiye’de de yayınlanan ilk moda dergisi olma özelliğini  taşıyor. 1993’de basılan ilk Türkçe sayı oldukça büyük  ilgi görmüş. Bu piyasada dünyada en çok  okunan dergi ise 1981 yılından beri yayınlanan Vanity Fair.  Dünyanın bütün ünlü yıldızları için eleştirilseler bile bu dergide yer almak önemli bir olay.  Vanity Fair zamanla boş ve anlamsız hayat anlamına gelen bir deyim  bile olmuş.

5 Yorum

 1. Fuldem söyledi:

  Tasarımlar çok güzel, özellikle markalı ürünleri tercih ediyorum. Teşekkürler modacini.

 2. Ceyda söyledi:

  Modacinim takipçilerine özel yakında bir kampanya düşünüyor musunuz? Özellikle facebook üzerinden haber bekliyoruz.

 3. Gamze söyledi:

  Bu Kombinler harika sanki

 4. Filiz söyledi:

  Web sayfanızdaki paylaşımları belirli aralıklarla hafızama kazıyorum. Samimiyetle söylüyorum kaleme aldığınız her detay özgüvenimi daha anlamlı hale getiriyor. Kendime olan inancım artık daha fazla

 5. Fahrünissa söyledi:

  6 numaralı stil muhteşem

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*