Moda , günümüzde yıllık cirosu milyar dolarlarla ifade edilen bir sektör haline geldi. Moda kavramı ilk bakışta giyim tarzında öne çıkan uluslararası eğilimler olarak anlaşılsa da; sanat, tiyatro, mimari, edebiyat, müzik, resim gibi alanlarda hakim çizgileri belirtir. Moda geniş kitlelerin yaşamında  ise giyim biçimi ve alışkanlığı olarak  yerini alıyor. Eskiden moda elitlerin tekelindeyken  internet çağında kitleselleşiyor.

moda

moda

Moda Demokratiktir

Ortaçağda insanların     giysi biçimlerinden onların soylu , üst sınıfa ait olup olmadıkları anlaşılırdı. Günümüzde ise moda sınıflararası ayrımı da bir ölçüde ortadan kaldırıyor. Sınıfları hiç değilse dış görünüş olarak eşitlemede  rol oynuyor.

moda nedir

moda nedir

Moda ve  Kadın – Erkek Eşitliği

Ortaçağda kadınlar vücutlarını ve bellerini ince göstermek için bazıları demirden yapılma korseler giyerlerdi. Kadınların verdikleri özgürlük mücadelesi modaya da da yansıdı.

moda

moda

Günümüzde artık kadın erkek gibi pantolon giyinebiliyor. Geçmiş çağlarda ise kadının erkek gibi pantolon giymesi asla düşünülmeyecek bir olaydı. Hatta ünlü besteci Chopen ‘in yazar sevgilisi George Sand o devirde pantolon giydiği için çok eleştirilmişti.

Bir Yorum

  1. Ağça söyledi:

    2017 yılına ait içeriklerinizi yılın erken dönemlerinde yayınlayarak modayı yakından takip edebilmem konusunda bana büyük desteğiniz oldu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*