Moda , günümüzde yıllık cirosu milyar dolarlarla ifade edilen bir sektör haline geldi. Moda kavramı ilk bakışta giyim tarzında öne çıkan uluslararası eğilimler olarak anlaşılsa da; sanat, tiyatro, mimari, edebiyat, müzik, resim gibi alanlarda hakim çizgileri belirtir. Moda geniş kitlelerin yaşamında  ise giyim biçimi ve alışkanlığı olarak  yerini alıyor. Eskiden moda elitlerin tekelindeyken  internet çağında kitleselleşiyor.

moda

moda

Moda Demokratiktir

Ortaçağda insanların     giysi biçimlerinden onların soylu , üst sınıfa ait olup olmadıkları anlaşılırdı. Günümüzde ise moda sınıflararası ayrımı da bir ölçüde ortadan kaldırıyor. Sınıfları hiç değilse dış görünüş olarak eşitlemede  rol oynuyor.

moda nedir

moda nedir

Moda ve  Kadın – Erkek Eşitliği

Ortaçağda kadınlar vücutlarını ve bellerini ince göstermek için bazıları demirden yapılma korseler giyerlerdi. Kadınların verdikleri özgürlük mücadelesi modaya da da yansıdı.

moda

moda

Günümüzde artık kadın erkek gibi pantolon giyinebiliyor. Geçmiş çağlarda ise kadının erkek gibi pantolon giymesi asla düşünülmeyecek bir olaydı. Hatta ünlü besteci Chopen ‘in yazar sevgilisi George Sand o devirde pantolon giydiği için çok eleştirilmişti.

5 Yorum

 1. Ağça söyledi:

  2017 yılına ait içeriklerinizi yılın erken dönemlerinde yayınlayarak modayı yakından takip edebilmem konusunda bana büyük desteğiniz oldu.

 2. Ceren söyledi:

  Yukarda anlattığınız ikinci modeli arkadaşıma satın almayı düşünüyorum. hoş bir hediye mi

 3. Gonca söyledi:

  İnceleme metninizdeki parçaların genel olarak gençler için hoş olacağını düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?

 4. Aslım söyledi:

  Web sayfanızdaki makalelerin büyük bir kısmını okudum, çok başarılısınız. Özellikle Moda kategorisindekiler favorim.

 5. Fikriye söyledi:

  Yukarıdaki üçüncü tasarımı doğum günü olan birisine alsam diyorum. almalı mıyım arkadaşlar

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*